Yıldız Motifli Renkli Battaniye Yapımı

Yıldız Motifli Renkli Battaniye Yapımı

Yıldız Motifli Renkli Battaniye Yapımı

Malzemeler

  • 5 adet 100 gr yünden farklı renklerde ipler
  • 7 mm tığ
  • Makas

Yıldız Motifi Nasıl Yapılır?

Yıldız motifli battaniye yapmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

1. Yıldız Motifi için Başlangıç

İlk olarak, seçtiğiniz renkteki ipliği tığınıza bağlayın ve 4 zincir çekin. Daha sonra ilk zincire batıp birikte sık iğne yaparak bir yuva oluşturun.

2. İkinci Sıra Yıldız Motif Başlangıcı

İkinci sıra için ilk renk ipliğinizi kesmeyin. İlk sıradaki 2 zinciri atlayın ve üçüncü zincire batıp 1 sık iğne yapın. Ardından 2 zincir çekin ve aynı yere bir sık iğne daha yapın. Bu işlemi toplamda 5 kez tekrarlayın.

3. Yıldız Motifinin Tamamlanması

Bu adımda aynı renkteki ipliği kesmeden diğer yıldız motifine geçin. Önceki yıldız motivinin son sık iğnesine batıp bir sık iğne yaparak bağlantıyı sağlayın. Daha sonra yıldız motifinin diğer 4 köşesine 2 sık iğne ve 2 zincir çekerek aynı işlemi yapın. Son yıldız köşesine ise sadece 1 sık iğne yaparak tamamlayın.

4. Renk Değiştirme

Yıldız motiflerini tamamladıktan sonra bir sonraki renkteki ipliği tığınıza bağlayın ve her yıldızın kenarına 1 sık iğne yaparak geçiş yapın. Motifleri bu şekilde istediğiniz renklere kadar devam ettirin.

5. Battaniyenin Tamamlanması

Battaniyenin boyutunu istediğiniz kadar artırarak motifleri sıralayın. Son olarak kenarları düzgün olacak şekilde bir sıra sık iğne yaparak battaniyeyi tamamlayın. Kenarları isteğinize bağlı olarak süsleyebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

1. Hangi iplikleri kullanmalıyım?

Yıldız motifli renkli battaniye için yumuşak ve kaliteli yün ipler kullanmanızı öneririz. Farklı renklerdeki iplerle battaniyeye güzel bir görünüm kazandırabilirsiniz.

2. Battaniye kaç motiften oluşmalı?

Battaniyenin boyutunu istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Genellikle battaniyeler 4×4 ya da 5×5 motiften oluşur, ancak istediğiniz kadar motif ekleyip çıkarabilirsiniz.

3. Bu motifi hangi teknikle yapabilirim?

Yıldız motifli battaniye için sık iğne ve zincir kullanarak basit bir teknik kullanabilirsiniz. Bu teknikle motifleri kolaylıkla yapabilirsiniz.

4. Battaniye örgüsünde hangi tığ boyutunu kullanmalıyım?

Yıldız motifli battaniye için 7 mm tığ kullanmanız uygun olacaktır. Ancak tığ boyutunu battaniyenin istenilen sıkılığını elde etmek için ayarlayabilirsiniz.

Bu adımları takip ederek kendinize veya sevdiklerinize harika bir yıldız motifli renkli battaniye yapabilirsiniz. Keyifli örgüler!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir