Tığ İşi Kolay Bebek Yeleği Yapımı

Tığ İşi Kolay Bebek Yeleği Yapımı

Tığ İşi Kolay Bebek Yeleği Yapımı

Malzemeler

  • 1 adet bebek yünü (tercihen pamuklu)
  • 3.5 mm tığ
  • Yün iğnesi
  • Düğme
  • Makas

Yapılışı

Bebek yeleği yapmaya başlamadan önce, bebek için doğru beden ölçüsünü belirlemeniz önemlidir. Bunu yapmak için genellikle bebek yaşına uygun ölçüler kullanılır. İşte bebek yeleği yapımı adımları:

Adım 1: Ön Parça

Yeleğin ön kısmını yapmak için zincir çekerek başlayın. Genellikle 40-50 zincir çekmek yeterli olacaktır, ancak bebeğinizin bedenine göre bu ölçüyü ayarlayabilirsiniz. İlk sırayı sık iğne tekniğiyle tamamlayın.

İkinci sıraya geçmeden önce, düğme düğme halkasını yapmayı unutmayın. İstenilen sırayı, düğme halkası oluşturmak için zincir çekerek atlayın ve bir sonraki sıraya devam edin.

Ön parçayı örerek devam edin, istediğiniz boyuta ulaşana kadar düz sıralar halinde sık iğne tekniği uygulayın.

Adım 2: Arka Parça

Yeleğin arka kısmını yapmak için aynı şekilde zincir çekerek başlayın. Ön parçadaki zincir sayısına dikkat edin ve aynı sayıda zincir çekin.

İlk sırayı tamamladıktan sonra, düz sıralar halinde sık iğne tekniği kullanarak arka parçayı örün. Arka parçayı ön parçayla aynı boyutta tamamlayın.

Adım 3: Kol Parçaları

Kol parçaları için yine aynı şekilde zincir çekerek başlayın. İstediğiniz boyuta göre zincir sayısını belirleyin.

İlk sırayı tamamladıktan sonra, kol parçalarını sık iğne tekniğiyle örmeye devam edin. İki kol parçasını da aynı boyutta tamamlayın.

Adım 4: Yeleği Birleştirme

Önce yeleğin ön kısmını ve ardından arka kısmını birleştirerek başlayın. Bunun için yün iğnesi kullanabilirsiniz. İki parçayı birbirine dikip yürümeye başlayın.

Kol parçalarını da aynı şekilde yeleğin kol kısımlarına dikin. Kol ve yelek kısımlarını birbirine diktiğinizden emin olun.

Adım 5: Düğme Dikimi

Yeleğin üzerine düğmeleri dikmek için seçtiğiniz düğme halkasına uygun delikler açın. Düğmeleri yeleğin ön kısmına dikip sabitleyin.

Sıkça Sorulan Sorular

S: Bebek yeleği yaparken hangi beden ölçülerini kullanmalıyım?

C: Bebeğin yaşına göre uygun beden ölçülerini kullanabilirsiniz. Genellikle bebek örgülerinde 0-3 ay, 3-6 ay, 6-12 ay gibi bedenler kullanılır.

S: Hangi tür iplik ve tığ kullanmalıyım?

C: Bebek için tercihen pamuklu ve yumuşak iplikler kullanabilirsiniz. İplik kalınlığına göre uygun tığ seçimi yapmanız önemlidir. Genellikle 3.5 mm tığ kullanılır.

S: Yeleği nasıl temizlemeliyim?

C: Bebek yeleği için genellikle elde yıkama veya hassas programda makine yıkama tavsiye edilir. İplik ve yün özelliğine göre değişiklik gösterebileceğinden ürünün etiketindeki talimatlara uymanız önemlidir.

S: Yeleği nasıl süsleyebilirim?

C: Yeleği daha şık ve sevimli hale getirmek için kenarlarına farklı renkteki iplerle süslemeler yapabilir, boncuk veya kurdele gibi süslemeler ekleyebilirsiniz. Kendi yaratıcılığınızı kullanarak yeleği istediğiniz gibi süsleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir