Hakim Yaka Bebek Yeleği Yapımı

Hakim Yaka Bebek Yeleği Yapımı

Malzemeler

  • 3 adet yumak bebek örgü ipliği
  • 4 mm örgü şişi
  • Düğme

Yapılışı

Bebek yeleğine başlamadan önce, bebeğin beden ölçülerini almanız önemlidir. Bu ölçülere göre yeleği örmeye başlayabilirsiniz.

Adım 1: Yeleğin Arka Kısmını Örme

Öncelikle yeleğin arka kısmını örmeye başlayın.

1. 100 ilmek atarak başlayın.

2. Haroşa örgü şeklinde 10 sıra örün.

3. Daha sonra, düz örgüye geçin ve örgüyü istediğiniz boyuta kadar devam ettirin. Bu boyut bebeğin omuzlarından beline olan mesafeye bağlı olacaktır.

4. Bel kısmından sonra yeleği biraz genişletmek için arttırma yapabilirsiniz. Bunun için her iki kenardan her sırada birer kez 1’şer ilmek artırın. Bunları örmek için iki ilmeği birlikte örün.

5. Yeleğin boyun kısmını oluşturmak için, örgüyü bel kısmından 15 cm kadar devam ettirin.

6. Ardından, yeleğin sol kenarından 6 ilmek örüp, bir düğme deliği oluşturun. Bu deliği yapmak için 3 ilmek arayla, 2. ve 3. ilmekleri birlikte örün, sonra 1 ilmek atlayın. 7 ilmeği bu şekilde örün ve örgünün geri kalanını düz örgü olarak tamamlayın.

Adım 2: Yeleğin Ön Kısmını Örme

Yeleğin ön kısmını örmeye başlamak için sol kenardan başlayın.

1. 50 ilmek atarak başlayın.

2. Haroşa örgü şeklinde 10 sıra örün.

3. Daha sonra, düz örgüye geçin ve örgüyü istediğiniz boyuta kadar devam ettirin.

4. Yeleğin boyun kısmını oluşturmak için, örgüyü bel kısmından 15 cm kadar devam ettirin.

5. Ardından, yeleğin sağ kenarından 5 ilmek örüp, bir düğme deliği oluşturun. Bu deliği yapmak için 3 ilmek arayla, 2. ve 3. ilmekleri birlikte örün, sonra 1 ilmek atlayın. 4 ilmeği bu şekilde örün ve örgünün geri kalanını düz örgü olarak tamamlayın.

Adım 3: Yeleğin Kol Kısmını Örme

Yeleğin kol kısmını örmek için her iki taraftan can alarak örmeye başlayın.

1. 30 ilmek atarak başlayın.

2. Haroşa örgü şeklinde 6 sıra örün.

3. Daha sonra, düz örgüye geçin ve örgüyü istediğiniz boyuta kadar devam ettirin. Genellikle 10-15 cm arası bir boyut yeterli olacaktır.

Bu şekilde yeleğin ön, arka ve kol kısımlarını ördükten sonra, bu parçaları dikerek birleştirin. Ardından düğmeleri dikerek yeleği tamamlayın.

Sıkça Sorulan Sorular

S: Yeleği hangi bedende örmeliyim?

Yeleği örmeden önce bebeğin beden ölçülerini almanız önemlidir. Bunun için bebeğin omuzlarından beline olan mesafeyi ve kol uzunluğunu ölçebilirsiniz.

S: Hangi iplik ve şiş kullanmalıyım?

Genellikle bebek örgülerinde yumuşak ve hassas olması için bebek örgü ipliği tercih edilir. 4 mm örgü şişi kullanmanız yeterlidir.

S: Yeleği nasıl süsleyebilirim?

Yeleği daha şık ve estetik bir görünüm için düğmeler veya aplikeler ekleyebilirsiniz. Bebeğin cinsiyetine göre renkli düğmeler veya motifler kullanabilirsiniz.

S: Yeleği hangi teknikle örmeliyim?

Yeleği genellikle düz örgü, haroşa örgü veya ajur örgü gibi temel örgü teknikleriyle örebilirsiniz. Hangi tekniği tercih ettiğinize siz karar verebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir