Amigurumi Kaktüs Yapımı

Amigurumi Kaktüs Yapımı

Amigurumi Kaktüs Yapımı

Nedir?

Amigurumi, Japonca kökenli bir kelime olup, el örgüsü ya da tığ işi ile yapılan küçük oyuncak anlamına gelmektedir. Kaktüs ise doğada bulunan ve su tutma yeteneği ile bilinen bitkilerdir. Amigurumi kaktüsler ise gerçek kaktüslerin sevimli birer oyuncak versiyonudur.

Malzemeler

– 2.5 mm tığ
– İnce pamuklu iplik
– İnce dolgu malzemesi
– Makas
– İğne

Yapım Aşamaları

Adım 1: Kazanın İç Kısmının Hazırlanması

Kaktüsünüzü yapmaya kazanın iç kısmı ile başlayın. İstenilen boyutta bir kazanın alt kısmını oluşturmak için siyah iplik kullanarak dairesel bir şekil örün. İki farklı boyutta hazırlanan kaktüs için ayrı ayrı kazanın iç kısımlarını yapmanız gerekecektir.

Adım 2: Kaktüsün Gövdesinin Örülmesi

Kaktüsün gövdesini örmek için yeşil iplik kullanın. İnce tığınızla zincir çekerek başlayın ve ardışık sık iğne yaparak gövdeyi örün. Gövdenin istenilen boyutta olması için sık iğne yapmaya devam edin. Gövdenin alt kısmında biraz genişletme yapabilirsiniz.

Adım 3: Kaktüsün Dikeni ve Detaylarının Eklenmesi

Kaktüsün üzerine beyaz iplik kullanarak dikeni yapabilirsiniz. Birkaç zincir çekip düğümleyerek dikeni oluşturun ve gövdeye iğne yardımıyla dikin. Dikeni kaktüsün farklı yerlerine dilediğiniz gibi ekleyebilirsiniz. Ek olarak kaktüsün üzerine çiçek ya da boncuklarla süslemeler yapabilirsiniz.

Adım 4: Kazanın Üst Kısmının Örülmesi

Kazanın üst kısmı için kahverengi iplik kullanın. İlgili boyutta bir daire örün ve alt kısmı dikmek için gereken bölümü bırakın. Daha sonra daireyi kapatın ve içine doldurun.

Adım 5: Kaktüsün Takılması

Hazırladığınız kaktüsün alt kısmını kazanın içine yerleştirin. Eğer kaktüsün sabitlenmesi gerekiyorsa, alt kısmını kazana dikin. Kaktüsü kazan içerisine yerleştirirken, kazanın üst ve alt kısmının birleştiği noktada hafif bir zımbalama yaparak sabitleyebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

S: Amigurumi kaktüs yapımında hangi malzemeleri kullanabilirim?

C: Amigurumi kaktüs yapımında genellikle ince pamuklu iplik, 2.5 mm tığ, ince dolgu malzemesi, makas ve iğne kullanılır.

S: Kaktüsü süslemek için nelere ihtiyacım var?

C: Kaktüsü isterseniz beyaz iplik kullanarak dikeni oluşturabilirsiniz. Ayrıca kaktüsü boncuklar, çiçekler ya da farklı süslemelerle de renklendirebilirsiniz.

S: Kaktüsü sabitlemek için nasıl bir yöntem kullanabilirim?

C: Kaktüsü kazan içerisine yerleştirirken, kazanın üst ve alt kısmının birleştiği noktada hafif bir zımbalama yaparak sabitleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir