Amigurumi Yeleli Diş Kaşıyıcı Yapımı

Amigurumi Yeleli Diş Kaşıyıcı Yapımı

Amigurumi Yeleli Diş Kaşıyıcı Yapımı

Amigurumi, özellikle bebek ve çocuk oyuncaklarının halk arasında adıdır ve genellikle tığ işiyle yapılır. Bu yazıda size yeleli diş kaşıyıcı yapımını anlatacağım. Yeleli diş kaşıyıcı, bebeklerin diş çıkarma döneminde rahatlamasını sağlayan ve ağız sağlığını destekleyen bir oyuncaktır.

Gerekli Malzemeler

  • Tığ
  • İp
  • İğne
  • Dikiş iğnesi
  • Yüzeyi pürüzsüz bir plastik halka
  • İstendiği takdirde renkli boncuklar

Yapılışı

Öncelikle plastik halkayı alarak amigurumi yeleli diş kaşıyıcının ana gövdesini yapmamız gerekiyor. Halkayı ipin üzerine yerleştirerek bu işe başlayalım.

Tığınızla halkanın içine 6 adet sık iğne yapın. Bu şekilde halkanın üzerinde 6 adet pim olmuş olacak. Daha sonra 2. sırayı yapmak için çevirmeniz gerekiyor. Bu sıra için şişinizi 3 kez arttırın ve 6 sık iğne daha yaparak toplamda 12 sık iğne elde edin. Ardından 3. sıra için şişinizi 3 kez arttırarak 18 sık iğne elde edin. 4. ve 5. sıraları da aynı şekilde 3 kez arttırarak yapın. Böylece toplamda 30 sık iğne yapmış olacaksınız.

Sırasıyla 6. sıradan başlayarak 12. sıraya kadar 30 sık iğne yapıyoruz. Ardından 13. sırada sadece 1 sık iğne yaparak toplam 29 sık iğne elde edin. 14. sırada da yine 1 sık iğne yaparak toplamda 28 sık iğne elde edin. Bu şekilde sırasıyla 22. sıraya kadar ilerleyin.

İstediğiniz renkte yeleleri eklemek için 23. sırada eklemek istediğiniz renkte işlem yapın. Dilerseniz boncuklarla süsleyebilirsiniz. Ardından 24. sıradaki sık iğnelerle birlikte yine 17 sık iğne yapın. 25. sırada 1 sık iğne yaparak devam edin. 26-27. sıralarda da sık iğne yaparak devam edin. 27. sıradan sonraki sırayı sık şekilde bitirin ve ipinizi kesin.

Bu aşamadan sonra plastik halkanın üzerine yapmış olduğunuz yeleli kısmı dikiş iğnesi kullanarak sabitleyin. Böylece amigurumi yeleli diş kaşıyıcınızın gövdesi tamamlanmış olacak.

Eğer isterseniz üzerine göz ve ağız işleyebilirsiniz. İpinizin ucunda 3-4 kat ipten göz ve ağız oluşturarak dikiş iğnesiyle ekleyebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

S: Hangi ipi kullanmalıyım?

C: Yeleli diş kaşıyıcı yapımında bebeklerin ağızlarına uygun, sağlıklı bir iplik kullanmanız önemlidir. Organik pamuk ya da bambu ipleri tercih edebilirsiniz.

S: Yeleli diş kaşıyıcı kaç yaşına kadar kullanılabilir?

C: Yeleli diş kaşıyıcı doğal malzemelerden yapıldığı için bebeklerin diş çıkarma döneminde kullanılarak rahatlamasını sağlar. Ancak bebek büyüdükçe diş çıkarma dönemi de sona erer ve yeleli diş kaşıyıcının kullanımı sonlanır.

S: Yeleli diş kaşıyıcı nasıl temizlenir?

C: Yeleli diş kaşıyıcının temizliği oldukça kolaydır. İp malzemesine bağlı olarak çamaşır makinesinde yıkanabilir ya da sıcak su ve sabunla elde yıkanabilir.

S: Yeleli diş kaşıyıcı düğme veya boncuk içerir mi?

C: Yeleli diş kaşıyıcıların içerisinde küçük parçaların olmaması önemlidir. Bu nedenle düğme veya boncuk gibi unsurlar kullanmamanız önerilir. Eğer süslemek isterseniz düğme veya boncukları yeleli kısmın dışına dikerken kullanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir